Aukioloajat:
MA-LA 11-19
SU 12-18

Got Cha Da Hong Pao (Luomu) - oolong tee (huom. eräpäivä 09/2023)

3.75
Alkaen 3,75 € Normaali hinta 7,49 €
ei mikään

Kuuluisa tumma oolong Kiinan Wuyi-vuoristoilta, oolong teen syntysijoilta.

Huom. tuotteen eräpäivä on syyskuussa 2023.

- +
 
Saatavuus:Varastossa
Kuvaus

Da Hong Pao on tummaksi paahdettua oolong-teetä, joka on peräisin Wuyi-vuorilta Fujianin maakunnasta Kiinasta. Maultaan tee on samettinen ja siinä on monimuotoisuutta: paahteista vivahdetta ja hienovaraisia setripuun, kaakaon ja hedelmien sävyjä. Tuoksu on erittäin voimakas ja yrttinen, mutta maku on pehmeä.

Tämä on yksi tunnetuimmista kyseisessä vuoristossa kasvatetuista teelaaduista ja se tunnetaan myös nimellä "iso punainen viitta". Tarinan kertoo, että Ming-dynastian keisari asetti punaiset viitat Da Hong Paon teepensaiden ympärille osoittaakseen kiitollisuutta äitinsä parantumisesta. 

Oolong on perinteistä kiinalaista osittain hapetettua teetä. Oolong kuuluu niin kutsuttuun sinivihreän teen ryhmään, joka on hapettumisasteeltaan mustan teen ja vihreän teen välillä. Nimi oolong tulee alkuaan kiinalaisen nimen wūlóng englanninkielisestä ääntämyksestä.

Haudutus: 1–2 tl/2 dl, 2–3 min, 80-90 °C

Ainekset: Musta tee*, vaniljapalat* (5%), luonnollinen vaniljakerma-aromi (sisältää maitoa), sitruunaruoho*, auringonkukka*.

*Luonnonmukaisesta viljelystä.

FI-EKO-201



Lisätietoa
Lisätietoja
Type of Store Credit valueValitse
Tuote arvostelut

Write Your Own Review

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kirjoittaa arvosteluja. Ole hyvä ja Kirjaudu sisään tai Luo tili

LISÄTIETOA

 
TUKI

044-553 3063 asiakaspalvelu@chaya.fi

 
PALAUTUS OIKEUS

14 päivää peruutusilmoituksesta joka on tehtävä 14 päivän sisällä.

 
100% TURVALLINEN

Kaikki yhteydet ovat SSL suojattuja.

 
ILMAINEN TOIMITUS

Yli 50€ tilauksille