TUKI
044-553 3063 asiakaspalvelu@chaya.fi
Ganpu on harvinainen perinteinen kiinalainen tee. Se valmistetaan kuivatusta mandariininkuoresta, joka täytetään puerh-teen lehdillä.
Mandariini, johon tee on kätketty, on peräisin Xinhuista Guangdongin provissista Etelä-Kiinasta. Alueen mandariinit ovat erityisen suosittuja ja niitä on käytetty pitkään yrttinä.
Alueen mandariineja käytetään mm. mausteena. Ennen kuin kuorta voidaan käyttää, se kuivataan ja sitä iätetään jopa vuosikymmeniä. Iätetyt kuoret ovat kallisarvoisempia kuin nuoret, aivan kuten puerh teenkin kohdalla.
Mandariinin ja teen liitto
Ganpu-teessä sekä mandariini että puerh ikääntyvät yhdessä. Samalla kummankin maku muuttuu hienommaksi ja syvemmäksi.
Mandariinin sitruksinen aromi tarttuu teehen ja maustaa sen hienovaraisesti. Sitruksen kirpeä aromaattisuus on erinomainen vastapaino puerhin syvälle maanläheiselle maulle. Sitrus maistuu myös maussa, mutta ei peitä puerhin omia puun, metsän ja nahan tuoksua. Lopulta sitruksen maku palaa suuhun vielä raikkaassa jälkimaussa.
Voit hauduttaa teetä ilman kuorta tai voit murtaa pienen palan mandariinia jokaisen haudutuksen mukaan.
Haudutus 100 °C 1-1,5 min. Voi hauduttaa useamman kerran.
Lue lisää puerh teestä täällä!
Type of Store Credit value | Valitse |
---|
044-553 3063 asiakaspalvelu@chaya.fi
14 päivää peruutusilmoituksesta joka on tehtävä 14 päivän sisällä.
Kaikki yhteydet ovat SSL suojattuja.
Yli 50€ tilauksille